Pehoe Lake In Torres Del Paine Chilean National Park In Patagonia

Top 10 kierunków na podróż dla miłośników natury

Jak wiecie, w Slowspotter lubimy niespieszne podróże do miejsc otoczonych przyrodą, gdzie możemy doświadczyć dziewiczej natury. W obecności takiego otoczenia czerpiemy radość ze spacerów, pływania, jazdy na rowerze czy po prostu relaksu.

Cenimy też miejsca z bogatą kulturą, gdzie można poczuć ducha historii i odkrywać kraj śladami lokalnych mieszkańców. Lubimy też odkrywać świat poprzez kulinarne doznania i smakować autentycznej kuchni danego miejsca.

Zazwyczaj sami poszukujemy takich miejsc, kierując się intuicją, ale również słuchając innych podróżników, którzy spędzili tam kilka miesięcy lub lat, a niekiedy już zamieszkali na stałe.

Dlatego dziś przygotowaliśmy listę kierunków na podróż opartych zarówno na własnych doświadczeniach, jak i znanych Wam podróżników. Wybraliśmy miejsca, które znajdują się na naszej liście marzeń, które chcielibyśmy sami zobaczyć, doświadczyć, poczuć wszystkimi zmysłami.
W artykule znajdziecie moce natury, które zmotywują Was do odwiedzenia tych krajów. Wśród miejsc niezmiennie znajduje się nasza Andaluzja, którą szczególnie polecamy odwiedzić kamperem.

Slowspotter-Hiszpania-kamperem
Cabo de Gata, Andaluzja

1. Patagonia

Lokalizacja: Patagonia to obszar geograficzny znajdujący się na południu Ameryki Południowej, obejmujący tereny w Argentynie i Chile.

Dla kogo polecamy Patagonię?

 • Dla miłośników gór, lodowców i dziewiczej przyrody
 • Poszukiwaczy przygód ale też ciszy i spokoju,
 • fanów trekkingu i wspinaczki górskiej,
 • aktywnym obserwatorom przyrody.
Cormorants (sea Birds) Island Beagle Channel, Ushuaia, Argenti
Cormorants (sea birds) island - Beagle Channel, Ushuaia, Argentina

Jakie mamy tu moce natury?

Góry i lodowce: Patagonia słynie z imponujących gór, takich jak Andes Patagońskie. W regionie tym można znaleźć spektakularne lodowce, takie jak Lodowiec Perito Moreno w Argentynie czy Lodowiec Grey w Chile.
Stepy i pustynie: Na wschodnich obszarach Patagonii rozciągają się bezkresne stepy, znane jako pampy. Na południu znajdują się też obszary pustynne, takie jak Pustynia Patagońska.
Wybrzeże: Patagonia ma długie wybrzeże Oceanu Atlantyckiego na wschodzie i Oceanu Spokojnego na zachodzie. Te obszary są domem dla różnorodnych gatunków zwierząt morskich, takich jak foki, pingwiny i wieloryby.
Flora i fauna: Patagonia jest domem dla różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Można tu spotkać guanako, nandu, kondora, pumę, a także wiele gatunków ptaków morskich.
Wiatry: Patagonia jest znana z silnych wiatrów, zwłaszcza na otwartych przestrzeniach stepów. Wiatry te mogą osiągać dużą prędkość, co wpływa na klimat i krajobraz regionu.
Jeziora i rzeki: W Patagonii znajduje się wiele malowniczych jezior i rzek, takich jak Jezioro Argentino czy Rzeka Santa Cruz.

Guanaco
Wild Guanaco (Lama Guanicoe) in Patagonia prairie, Chile, South America

Jaki panuje klimat?

Powołam się tutaj na doświadczenia pary podróżników Natalii i Tomka, którzy prowadzą bloga Adventures after work i wydali poradnik “Jak zorganizować podróż do Patagonii”. Wspominają, że Patagonia jest miejscem o bardzo zróżnicowanym klimacie, surowym, często z nieprzewidywalnymi warunkami pogody. Można się spodziewać silnych wiatrów, opadów deszczu i śniegu i gwałtownie zmieniających się temperatur. Przykładowo lato w Patagonii, które przypada na miesiące grudzień – luty, to temperatura oscylująca wokół średniej temperatury 15-16 stopni.

Mountain Landscape With Grey Lake Paine Grande An 2023 11 27 05 01 27 Utc
Mountain landscape with Grey Lake, Paine Grande and Cuernos del Paine, Torres del Paine national park, Chile

Najpiękniejsze miejsce w Patagonii wg podróżników Natalii i Tomka?

Park Narodowy Torres del Paine.

Cyt. z bloga “Położony w chilijskiej części Patagonii Park Narodowy Torres del Paine nazywany jest ósmym cudem świata. I zupełnie nas to nie dziwi, bo tamtejsze widoki naprawdę zapierają dech w piersiach, a sam Park jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Monumentalne góry w połączeniu z turkusowymi, polodowcowymi jeziorami zrobiły na nas tak piorunujące wrażenie, że zgodnie stwierdziliśmy, że to najpiękniejsze miejsce na Ziemi jakie mieliśmy okazję odwiedzić

Patagonia
fot. Advenutres after work

Jak zaplanować podróż do Patagonii?

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat planowania podróży do Patagonii, zachęcamy do zakupu paczki Travel Pack, której częścią jest właśnie e-book “Patagonia” wydany przez Natalię i Tomka. Więcej informacji uzyskacie klikając tutaj.

2. Maroko

Lokalizacja: Maroko położone jest na północno-zachodnim krańcu Afryki.

Dla kogo polecamy Maroko?

Do Maroko polecamy wybrać się fanom surfingu, kite-surfingu, wspinaczki górskiej, jazdy konnej, jak i trekkingu zarówno w górach jak i po pustyni. I oczywiście fanom marokańskiej architektury, kuchni oraz rękodzieła.

Surfer Shaking The Waves 2023 11 27 05 27 04 Utc

Moce natury w Maroko?

Maroko oferuje różnorodne krajobrazy, począwszy od górskich szczytów przez pustynne obszary po malownicze wybrzeża. 

Góry Atlas: Góry Atlas to rozległe pasmo górskie, które przecina Maroko na pół. Dzieli się na trzy główne części: Atlas Wysoki, Średni i Antyatlas. Znajdziecie tu wysokie szczyty, malownicze doliny i tradycyjne wioski.

Pustynia Sahara: Południowa część Maroka obejmuje obszary pustynne Sahara. Tu można doświadczyć bezkresnych piasków, wydm, oaz i tradycyjnych nomadycznych kultur.

Wybrzeże: Maroko ma rozległe wybrzeża, które obejmują zarówno Ocean Atlantycki, jak i Morze Śródziemne. Znajdziecie tu plaże, porty rybackie i malownicze klify.

Jaskinie i kaniony: Maroko posiada wiele jaskiń i kanionów, które są atrakcyjne zarówno dla miłośników przyrody, jak i entuzjastów wspinaczki.

Rezerwat Biosfery UNESCO: Maroko może poszczycić się obszarami uznawanymi przez UNESCO za rezerwaty biosfery, takie jak rezerwat biosfery Arganeraie, który chroni unikalne środowisko przyrodnicze i tradycyjne techniki rolnicze.

Woman Walking In Beautiful Desert With Sand Dunes And One Lonely Palm. View From Behind. Freedom And Travel Concept.
Woman walking in beautiful desert with sand dunes and one lonely palm. View from behind. Freedom and travel concept.

Ulubione miejsce w Maroko podróżników Podróżovanie?

Podróżovanie to znana para podróżników, których możecie znać z podróży kampervanem, które uwieczniają na swoim kanale na YT. 

Ich ulubione miejsce w otoczeniu dzikiej natury w Maroko to postój na pustyni Sahara, przy wydmie Erg Chebbi.

Beautiful Shot Of People Walking With Their Camels In The Desert Of Erg Lihoudi In Morocco
A beautiful shot of people walking with their camels in the desert of Erg Lihoudi in Morocco

Jak zaplanować podróż do Maroka?

Ostatnio Podróżovanie wydali poradnik: “Wyprawa do Maroka”, która na pewno pomoże Wam w zaplanowaniu podróży. Znajdziecie go również w paczce Travel Pack z innymi 70 e-bookami, które zakupicie tylko do 11 kwietnia. Więcej informacji znajdziecie pod linkiem tutaj.

Podróżovanie - Maroko - Slowspotter - Travel Pack
Podróżovanie, książka: "Wyprawa do Maroka".

3. Czarnogóra

Lokalizacja: Czarnogóra to kraj położony w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim tzw. Bałkanach.

Aerial View Of Sveti Stefan Island In Budva, Montenegro.
Aerial view of Sveti Stefan island in Budva in a beautiful summer day, Montenegro.

Czarnogóra: Moce natury

Czarnogóra to kraj, w którym można doświadczyć zarówno górskiej dzikości, jak i uroku nadmorskich miejscowości.

Góry Dinarów: Czarnogóra jest w dużej mierze górzystym krajem, a Góry Dinarów zajmują znaczną część kraju. To piękne pasmo górskie oferuje malownicze krajobrazy, liczne szlaki turystyczne i możliwości wspinaczki.
Jezioro Szkoderskie: To największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim. Znajduje się na granicy Czarnogóry i Albanii. To ważny obszar dla ptaków wodnych i miejsce, gdzie można doświadczyć piękna dzikiej przyrody.
Morze Adriatyckie: Czarnogóra ma wybrzeże Morza Adriatyckiego, z licznymi plażami, zatokami i malowniczymi wybrzeżami.
Kanion Tara: Tara jest drugim co do głębokości kanionem na świecie, po Kanionie Kolorado. Odwiedzają go miłośnicy przyrody i malowniczych przestrzeni.
Park Narodowy Durmitor: Obejmuje obszary górskie, jeziora, kaniony i liczne gatunki flory i fauny. Znajduje się tu również drugi najwyższy szczyt w Czarnogórze, Bobotov Kuk.
Wodospady: Znajdują się w Parku Narodowym Biogradska Gora, który jest jednym z najstarszych parków narodowych w regionie.

Beautiful Mediterranean Landscape - podróż
Beautiful mediterranean landscape. St. George Island near town Perast

Jakie miejsce poleca autorka bloga podróżniczego o Czarnogórze –  Ania Sadowska? 

Ania poleca na przykład trekking na Półwysep Vrmac. Więcej tras i miejsc znajdziecie w jej e-booku, który jest również częścią paczki Travel Pack, a jego szczegóły możecie sprawdzić tutaj.

Aerial View Of Piva Lake Or Pivsko Jezero Between Hills Covered With Green Trees
Aerial view of Piva lake or Pivsko Jezero between mountains covered with green trees

4. Norwegia - Lofoty

Lokalizacja: Lofoty to archipelag wyspowy leżący na północy Norwegii, znany z malowniczych krajobrazów, gór, fiordów i wybrzeży.

Beautiful Reine Fishing Village In Lofoten Islands 2023 11 27 04 52 46 Utc

Dla kogo polecamy Lofoty?

Lofoty polecamy dla miłośników przyrody, szukających spokoju, piękna przyrody i autentycznej kultury północnej Norwegii.

Lofoten Archipelago
Lofoten is an archipelago in the county of Nordland, Norway. Is known for a distinctive scenery with dramatic mountains and peaks, open sea and sheltered bays, beaches and untouched lands.

Moce natury w Lofotach?

Zorza polarna – Lofoty są jednym z doskonałych miejsc na północy Europy do obserwacji zorzy polarnej, zwłaszcza w okresie zimowym. Jasne noce polarne dostarczają widowiskowych świetlnych przedstawień na niebie.
Góry i szczyty: Lofoty to region górski, a ich krajobraz jest ukształtowany przez góry i górskie szczyty. Wysokie szczyty oferują nie tylko wspaniałe widoki, ale także możliwości wspinaczki.
Fiordy: Region Lofotów obejmuje malownicze fiordy, w tym słynny Fiord Reine. Te głębokie, wąskie zatoki otoczone wysokimi górami stanowią spektakularne obrazy.
Morze Norweskie: Archipelag jest otoczony Morzem Norweskim, a liczne zatoki, plaże i wysepki nadają się do eksploracji. Woda jest również bogata w życie morskie.
Plaże: Pomimo północnego położenia, Lofoty mają piękne, piaszczyste plaże, takie jak plaża Ramberg, której białe piaski kontrastują z górami w tle.
Ptaki morskie: Lofoty są ważnym obszarem dla ptaków morskich, zwłaszcza podczas sezonu gniazdowania. Można tu spotkać wiele gatunków ptaków, w tym maskonury, alki, czy kaczki.
Lodowce: Pomimo że nie ma lodowców na samych Lofotach, w nieodległej odległości znajdują się obszary, gdzie można zobaczyć lodowce, na przykład na archipelagu Spitsbergen.
Rybactwo: Tradycyjne rybactwo stanowi ważny element kultury Lofotów, a malownicze wioski rybackie, takie jak Reine czy Henningsvær, oferują możliwość zanurzenia się w miejscowej historii i tradycjach.

Aurora Borealis Over Small Village
Bright polar lights shining over nice small village in Lofoten, Norway.

Ulubione miejsce blogerki Gosi, która wydała e-booka o Lofotach?

To mało znana plaża Viken w drodze do bardziej popularnego miejsca Haukland na trekking w towarzystwie północnego słońca Øffersøykammen.

Jak zaplanować podróż?


Pomoże Ci w tym Gosia, która na stałe mieszka w Norwegii, prowadzi konto na IG pod nazwą Gazela w Laponii. Jej e-booka “Przewodnik po Lofotach” również kupicie tylko przez kolejne 7 dni jako część paczki Travel Pack z innymi 70 e-bookami. Więcej szczegółów znajdziecie klikając tutaj.

Lofoty Norwegia Slowspotter

5. Teneryfa

Lokalizacja: Teneryfa to największa z siedmiu Wysp Kanaryjskich, archipelagu należącego do Hiszpanii, a położonego na północno-zachodnim wybrzeżu Afryki.

Landscape Of Anaga On Tenerife Island, Canary Islands
Coast with Roque de las Animas, Anaga Rural Park, Tenerife Island, Canary Islands, Spain

Moce natury na Teneryfie:

 • Park Narodowy Teide: To jeden z najbardziej ikonicznych obszarów dzikiej przyrody na wyspie. Park obejmuje obszar wulkanu Teide, najwyższego szczytu Hiszpanii, i otaczające go malownicze tereny. Można tu zobaczyć fascynujące formacje skalne, krater wulkaniczny, a także różnorodną florę i faunę.
 • Górskie szlaki turystyczne: Wysokie góry na Teneryfie oferują liczne szlaki turystyczne, które prowadzą przez lasy sosnowe, wulkaniczne obszary, a także dzikie tereny. Trasy takie jak “Masca” czy “Anaga” pozwalają na odkrywanie dzikich krajobrazów.
 • Las Anaga: To obszar górski na północnym wschodzie Teneryfy, gdzie znajdziesz lasy laurowe, liczne szlaki turystyczne, a także urokliwe wioski. Las Anaga jest uznawany za rezerwat biosfery przez UNESCO.
 • Malownicze wybrzeża: Wokół Teneryfy rozciągają się malownicze wybrzeża z klifami, jaskiniami i naturalnymi basenami. Przykłady to klify Los Gigantes czy wybrzeże wokół miejscowości Garachico.
 • Reserva Natural Especial de Chinyero: To obszar chroniony na zachodnim zboczu Teide, który obejmuje tereny powstałe w wyniku erupcji wulkanu Chinyero w XVIII wieku. Jest to obszar o unikalnej florze i faunie
Los Gigantes Cliffs, Mountain Ranges And Deep Ocean View At Sunset. Tenerife. Santiago Del Teide. Canary Islands, Spain. Close Up. Detailed High Quality Image.
Los Gigantes cliffs, mountain ranges and deep ocean view at sunset. Tenerife. Santiago del Teide. Canary Islands, Spain. Close up. Detailed high quality image

Ulubione miejsce znanych podróżników Couple Away?

Jednym z ulubionych miejsc na Teneryfie Justyny i Pawła jest szlak spacerowy Benijo El Draguillo via Camino del Hediondo. Sami odwiedzili wielokrotnie tą wyspę i wydali przepięknego e-booka, gdzie dzielą się swoimi wrażeniami, top miejscówkami i praktycznymi informacjami. Znajdziecie tam masę inspiracji i piękne kadry. E-booka kupicie w paczce Travel Pack, razem z innymi 71 e-bookami, które tylko do 11 kwietnia zakupicie na specjalnych warunkach. Więcej szczegółów tutaj

The Woman Walking On The Hill On The Seascape Background. Spring Gren Landscape In Mountains Of Anaga National Park. Tenerife.
The woman walking on the hill on the seascape background. Spring gren landscape in mountains of Anaga National park. Tenerife

6. Meksyk

Lokalizacja: Meksyk leży w Ameryce Północnej, graniczy z kilkoma krajami. Na północy graniczy z USA, na południu z Belizem i Gwatemalą. Na wschodzie omywany jest przez wody Zatoki Meksykańskiej oraz Morza Karaibskiego, a na zachodzie przez Ocean Spokojny.

Dla kogo polecamy Meksyk:

 • Dla miłośników przyrody, podróżników i naukowców.
 • To także idealne miejsce dla aktywnych, tu każdy znajdzie coś dla siebie: sporty wodne, jazda konna, nurkowanie, wspinaczka górska, hiking, kajaki.
 • Dla miłośników kultury – Meksyk  dziedzictwo indiańskie oraz wpływy hiszpańskie
 • Dla miłośników turystyki kulinarnej. Kuchnia meksykańska znana jest z bogactwa smaków, kolorów i różnorodności potraw. Takie dania jak tacos, enchiladas, guacamole czy mole są często uznawane za ikony meksykańskiej kuchni.
Holbox 2023 11 27 05 27 34 Utc
Mexican Woman In Colorful Dress And Skull Makeup In The Mexican Desert
A Mexican woman in colorful dress and skull makeup in the mexican desert
Traditional Mexican Cowboys On Horses Riding Hors 2023 11 27 05 31 17 Utc

Moce natury Meksyku:

 • Rafy koralowe: Wielka Rafa Koralowa Mesoameryki biegnie wzdłuż wybrzeża Meksyku, obejmując obszary na Morzu Karaibskim i Oceanie Atlantyckim. To jedno z najważniejszych i największych skupisk raf koralowych na świecie.
 • Plaże: Meksyk posiada niezwykle malownicze plaże na wybrzeżu Pacyfiku, Zatoki Meksykańskiej oraz Morza Karaibskiego. Turkusowe wody, cenotes i rafy koralowe, sprawiają, że jest to popularny region dla miłośników nurkowania i plażowania.
  Słowo od Slowspotter: Polecamy szczególnie wyspę Holbox, gdzie jest bardziej dziko, można tu swobodnie obcować z przyrodą, brak betonozy i tłumów turystów oraz świetny hippie klimat.
 • Wulkany: Meksyk leży na Pacyficznym Pierścieniu Ognia, co oznacza obfitość wulkanów. Najwyższym wulkanem jest Pico de Orizaba (Citlaltépetl), będący zarazem najwyższym szczytem w kraju.
 • Kanion Copper Canyon: To system kanionów, większy niż Kanion Kolorado w USA, położony w północnym Meksyku. Copper Canyon obejmuje spektakularne formacje skalne i lasy sosnowe.
 • Wodospady: Na przykład wodospady Agua Azul w stanie Chiapas i Misol-Ha to imponujące przyrodnicze atrakcje, otoczone tropikalnymi lasami.
 • Pustynia Sonora: Jest to jedna z największych pustyń w Ameryce Północnej, rozciągająca się przez północno-zachodnią część Meksyku i południowo-zachodnie Stany Zjednoczone.
 • Jaskinia Cenote: Meksyk obfituje w cenotes, czyli jaskinie krasowe zasilane wodą podziemną. Są one rozproszone w różnych częściach kraju i stanowią unikalne miejsca do eksploracji.
 • Flora i fauna: Meksyk jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, licznie występujące dżungle, są domem dla jaguarów, tapirów, krokodyli, ptaków, legwanów i wielu innych. Różnorodność biologiczna Meksyku przyciąga biologów, naukowców i miłośników przyrody.
 • Las Monarchów: W okolicach Meksyku między listopadem a marcem można zaobserwować migrację setek tysięcy motyli monarchów, którzy przylatują z Ameryki Północnej w poszukiwaniu ciepła i pożywienia.
Beach With Coral Reef Underwater View
Beautiful beach with coral reef bottom underwater and above water split view
Leopard With Its Cubs Drink Water From The River In Pantanal, Brasil
A leopard with its cubs drink water from the river in Pantanal, Brasil
Aerial Shot Of Copper Canyon In Mexico With High And Rocky Mountains
An aerial shot of Copper Canyon in Mexico with high and rocky mountains

Co poleca Kasia Wiktor, autorka e-booka “Cztery twarze Meksyku”?

Dzikie i mało znane Yaxchilan otoczone przez rodziny wyjców i egzotyczne ptaki, do którego dopłyniesz łódką przez tropikalną rzekę, pełną krokodyli.

Temples Of The Cross Group At Mayan Ruins Of Palenque Chiapas, Mexico

Jak zaplanować podróż?
Polecamy e-booka o Meksyku, który również wchodzi w skład Travel Pack. Więcej szczegółów tutaj.

7. Archipelag Maltański: Gozo i Comino

Lokalizacja: Gozo i Comino to dwie małe wyspy, które są częścią archipelagu Malta. Gozo położona jest na północny zachód od głównej wyspy Malta. Comino to najmniejsza z trzech głównych wysp archipelagu Malta, położona między Gozo a Maltą.
Obie wyspy są otoczone przez Morze Śródziemne i są dostępne drogą morską. Regularne przeprawy promowe łączą Maltę, Gozo i Comino, umożliwiając podróżowanie między nimi. Archipelag Malta leży na skrzyżowaniu Europy i Afryki, około 80 km na południe od Włoch.

Blue Waters Of The Blue Lagoon, Malta
Blue waters of the Blue Lagoon, Malt

Dla kogo polecane jest Gozo i Comino?

 • Dla miłośników nurkowania i sportów wodnych tj. windsurfing, żeglowanie, kayaking,
 • Dla osób ceniących kontakt z naturą, wędrówki, obserwację ptaków,
 • Dla podróżników poszukujących spokoju, dla rodzin z dziećmi.
Dwejra Bay On Gozo
Fungus Rock and rock pools at Dwejra Bay on the western coast of the island of Gozo, Malta. Sunset, evening light. storm weather. Beautiful calm nature panoramic background.

Moce natury:

Obie wyspy, Gozo i Comino, są bogate w naturalne piękno i oferują unikalne doświadczenia dla miłośników przyrody, nurkowania, oraz tych, którzy szukają spokojnego wypoczynku na malowniczych plażach

GOZO:

Malowniecze wybrzeże z wysokimi klifami: Wybrzeże Gozo jest geograficznie zróżnicowane, a na zachodzie wyspy znajdują się imponujące klify, takie jak klify Ta’ Cenc.
Głazowa brama Dwejra: To naturalna formacja skalna, która kiedyś była tunelem wulkanicznym. Obecnie to jedno z charakterystycznych miejsc na Gozo, choć słynna Azure Window (Okno Azure) uległa zawaleniu w 2017 roku.
Morze Mgliste: to laguna połączona z morzem poprzez naturalny łuk skalny. Jest to popularne miejsce dla nurków.
Salinas: Gozo słynie również z solnisk, zwłaszcza w okolicach miejscowości Marsalforn. Solniska te były używane do produkcji soli przez wieki.
Kalipso Grotto: To jaskinia morska o unikalnych formacjach skalnych i jasnoniebieskich wodach. Jest dostępna głównie poprzez morską trasę.

COMINO:

Blue Lagoon: To jedno z najbardziej znanych miejsc na Comino. Blue Lagoon to płytkie, turkusowe wody otoczone białymi plażami i skalistymi klifami.
Crystal Lagoon: To inna malownicza zatoka na północnym zachodzie Comino, słynąca z kryształowo czystej wody.
Wyspy i jaskinie: Comino jest domem dla kilku mniejszych wysepek i jaskiń, które można zwiedzać.
Fauna: Wyspa jest obszarem ochrony przyrody, co przyciąga różnorodne gatunki ptaków morskich.

The Blue Lagoon Malta
The Blue Lagoon on the small island of Comino off the coast of the Mediterranean island of Malta.
Salt Evaporation Pans On Gozo, Malta
Salt evaporation pans on Malta. Ponds near sea filled with water at sunny day, february 2019

Jakie jest ulubione miejsce bliskie natury blogerów Rude i Czarne?

Karolina i Piotrek polecają Sanap Cliff czyli majestatyczne klify i spacer wokół nich, gdzie przy odrobinie szczęścia można dojrzeć wieloryby i delfin. A ich ulubionym miejscem jest Wardija Punic Temples – świątynie punicke na niesamowitym punkcie widokowym, z których roztacza się obłędny punkt widokowy na Fungus Rock i Dwejra bay, a co najważniejsze nie spotkacie tam żywej duszy, no chyba że dzikie króliki.

Scenic Shot Of The Sanap Cliffs At The District Of Gozo In Malta, Maltese
A scenic shot of the Sanap cliffs at the district of Gozo in Malta, Maltese

Jak zaplanować podróż na wyspy Gozo i Comino?

Wspomniani wyżej autorzy bloga Rude i Czarne wydali interaktywny przewodnik “Gozo i Como. Wyspy spokoju i błękitu”, którzy również wchodzą w skład paczki Travel Pack. Spieszcie się, bo oferta jest ważna tylko do 11 kwietnia, a koszt paczki 71 e-booków podróżniczych to jedyne 219 zł. Więcej informacji znajdziecie pod linkiem tutaj

Rudeiczarne Travelblog Cover

8. Włochy

Lokalizacja: Choć pewnie każdy z nas zna słoneczną Italię, kraj położony w południowej Europie, warto podkreślić iż Włochy leżą w otoczeniu 5 mórz!

Dla kogo polecamy Włochy?

Prawdę mówiąc znajdzie się tu coś dla każdego. Dla miłośników gór, zarówno dla fanów sportów zimowych, jak i wędrówek i wspinaczki. Oczywiście też dla miłośników mórz, jezior i wodospadów, które pozwalają zarówno na aktywny wypoczynek jak i błogie leniuchowanie.

Slowspotter Zingao Park Naturalny Sycylia Kamperem 2 - podróż
Zingaro Park Naturalny, Sycylia
Zingaro Park Przyrody Slowspotter Sycylia Kamperem Zatoczki

Moce natury:

Góry Alpy i Apeniny: Północne obszary Włoch obejmują Alpy, jedne z najwyższych gór w Europie.
Wybrzeże: Rozciągające się wybrzeże Włoch, obejmuje Morze Śródziemnomorskie, Morze Adriatyckie, Morze Tyrreńskie i Morze Jońskie, oferuje urocze plaże, skaliste klify i malownicze zatoczki.
Jeziora: Włochy mają piękne jeziora otoczone nawet górami , takie jak Jezioro Garda, Jezioro Como czy Jezioro Maggiore.
Parki Narodowe: Włochy posiadają wiele parków narodowych, takich jak Park Narodowy Dolomiti Bellunesi, Park Narodowy Gran Paradiso czy Park Narodowy Cinque Terre. To obszary chronione, które umożliwiają obserwację dzikiej przyrody i wędrówki po niezwykłych terenach.
Wyspy: Sycylia i Sardynia to dwie największe włoskie wyspy, które oferują malownicze krajobrazy, ale także unikalne formacje skalne, jaskinie i dzikie plaże.
Wina i Winnice: Włochy są również znane z malowniczych winnic, zwłaszcza w regionach takich jak Toskania czy Piemont. To nie tylko przyrodnicza atrakcja, ale także kulturowo-gastronomiczne doświadczenie.
Wulkaniczne obszary: Włochy to kraj z wieloma wulkanicznymi obszarami. Najsłynniejszym wulkanem jest Wezuwiusz, który znajduje się w pobliżu Neapolu. Etna na Sycylii to najwyższy czynny wulkan w Europie. Te obszary polecamy szczególnie dla miłośników geologii i przyrody.

View Of Lake Iseo, Italy, The Alps.
Beautiful summer landscape. View of Lake Iseo, Italy, the Alps.
Couple At St. Magdalena Geisler Or Odle Dolomites Mountain Peaks. Val Di Funes Valley In Italy
Couple at St. Magdalena Geisler or Odle Dolomites mountain peaks. Val di Funes valley in Italy, Santa Magdalena village Dolomites mountains, men and women on vacation in Italian mountain Alps

Jakie miejsca polecają odwiedzić Ania i Marcin autorzy bloga podróżniczego Kamperowetrasy.pl ?

Toskania, punkt z Cyprysami w dolinie Val d’Orca – jest to słynna alejka prowadząca do Agriturismo Poggio Covili. Jest to też idealne miejsce na najpiękniejsze zdjęcia z wakacji.

E-book “Włochy” również wchodzi w skład Travel Pack, czyli paczki 71 e-booków podróżniczych, w cenie 219 zł – pamiętajcie akcja trwa tylko do 11 kwietnia. Więcej informacji znajdziecie tutaj

Tuscany Landscape, Cypress Trees And Vitaleta Chapel On Back, Val D Orcia, Italy
Tuscany, italian rural landscape, cypress trees Vitaleta chapel on background, little church in Val d Orcia, Italy

9. Australia

Lokalizacja: Australia to kontynent a zarazem kraj położony na półkuli południowej, pomiędzy Oceanem Indyjskim a Oceanem Spokojnym.

Koala In A Tree In Australia
An inquisitive koala looking for food in a tree in a zoo in Australia

Dla kogo polecamy Australię?

 • Dla miłośników dzikiej natury i podróżników, w szczególności kamperem/vanem.
 • Dla poszukiwaczy przygód, którym niestraszna dzika przyroda.
 • Dla fanów sportów wodnych, takich jak surfing, nurkowanie, żeglarstwo czy kajakarstwo.
 • Dla rodzin dziećmi – Australia jest przyjazna dla rodzin, oferując liczne atrakcje dla dzieci, parki rozrywki, bezpieczne plaże i obszary rekreacyjne.
 • Dla osób szukających spokoju – Australia oferuje również spokojne miejsca, odległe obszary i ciche plaże, na których oderwiesz się od zgiełku.
 • Dla miłośników zwierząt – Australia słynie z unikalnej fauny, w tym kangurów i, koali, emu, krokodyli i wielu gatunków ptaków.
 • Dla odkrywców i miłośników kultury – Australia to dom dla rdzennej ludności, Aborygenów, którzy posiadają bogatą kulturę, sztukę i tradycje.
Gunnamatta Ocean Beach In Australia
Gunnamatta Ocean Beach around Boag Rocks late on an autumn afternoon in St Andrews Beach in Victoria, Australia
Breakaways Coober Pedy
An image of the great Breakaways at Coober Pedy Australia

Australia to ogromne obszary i różnorodne środowiska. Oto niektóre z wybranych mocy natury:

Wielka Rafa Koralowa: Rozciąga się na ponad 2 300 kilometrów wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii. Jest domem dla niezwykłego podwodnego świata.
Pustynie: Australia ma obszerne obszary pustynne, w tym Wielki Pustynny Piasek i Pustynię Gibsona.
Góry Gór Skalistych: Wschodnia część Australii obejmuje Góry Wschodnie i Góry Gór Skalistych, które oferują spektakularne krajobrazy, wodospady i obszary dzikiej przyrody.
Park Narodowy Kakadu: Jest to jeden z największych parków narodowych w Australii, znany ze swoich malowniczych krajobrazów, wodospadów, jaskiń i bogactwa dzikiej przyrody, zwłaszcza ptaków.
Wielkie Jezioro Słone: To największe jezioro słone na kontynencie australijskim, położone w stanie Australia Południowa.
Góry Flindersa: Te góry na południu Australii Południowej oferują malownicze widoki, piękne formacje skalne i bogactwo dzikiej przyrody.
Wielkie Wybrzeże Australijskie: Obejmuje ono setki kilometrów pięknych plaż, klifów i wybrzeża.
Outback: Ogromne obszary australijskiego „Outbacku” charakteryzują się surowym klimatem, pustynnymi krajobrazami i unikalną florą i fauną.
Wulkany: Na północy Australii znajdują się obszary wulkaniczne, takie jak obszar wulkaniczny wulkanu Big Ben na Wyspie Heard.
Las Deszczowy Daintree: Jest to najstarszy las deszczowy na świecie, położony na północnym wschodzie Australii. Jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym unikalnych gatunków endemicznych.

A Mob Of Kangaroos Relax On A Hot Australian After 2023 11 27 05 02 37 Utc
12 Apostles, Princetown, Victoria, Australia
12 Apostles, Princetown, Victoria, Australia

Co poleca Karolina – autorka książek, mieszkanka Australii?

Miejsce North Strandbroke Island – piękna wyspa niedaleko Brisbane, cudna woda, kangury, koale. Uwielbia również spacer North Gorge na klifach, z których widać w oceanie żyjątka morskie (żółwie, płaszczki, delfiny).

Chcielibyście dowiedzieć się więcej o życiu w Australii? Polecamy Wam ksiązkę Karoliny “W głąb mojej Australii”, gdzie opisuje zarówno kulturę i codzienne życie w Australii jak i swoje podróże  w mniej znane zakątki.  Książka dostępna jest w Travel Pack razem z innymi 71 e-bookami, którą możesz zakupić w cenie 219 zł. Oferta trwa tylko do 11 kwietnia, więc spieszcie się. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Underwater View Of The Coral Reef
Underwater view of the coral reef

10. Andaluzja

Lokalizacja: To region w południowej Hiszpanii. Region ten ma dostęp zarówno do Oceanu Atlantyckiego na zachodzie, jak i Morza Śródziemnego na wschodzie.

Dla kogo polecamy Andaluzję?

 • Dla miłośników słońca, luzu i różnorodnej przyrody
 • Dla osób podróżujących w domu na kółkach
 • Dla miłośników sportów wodnych tj. surfing, kite-surfing, wing-foil, kajaki, SUP
 • Dla osób uwielbiających hiszpańską kulturę, barwne festiwale i fiesty
 • Dla miłośników architektury i historii skrywanej w murach tzw. “pubelos blancos” Dla miłośników jazdy konnej
 • Dla miłośników hikingu, wspinaczki
 • Dla poszukiwaczy relaksu, uwielbiających plażowanie
 • Dla poszukiwaczy nowych smaków uwielbiających ryby i owoce morza
Plaże-Andaluzji-Slowspotter Hiszpania Kamperem Cala De Aceite

To, co w Andaluzji dla nas jest niesamowite, to różnorodność krajobrazów. Prowincja Almeria to Park Naturalny Cabo de Gata, mekka vanlifersów, dzikie plaże, bez betonozy, otoczone wzgórzami i klifami. Prowincja Malaga to przede wszystkim bogata historia białych miasteczek; najpiękniejsza natura skrywa się z dala od wybrzeża. Tu odkryliśmy ciekawe formacje skalne, wąwozy, rzeki, wodospady, jaskinie i góry. Wisienka na torcie jest Costa de la Luz, prowincja Kadyks; to tu przyjeżdżamy pomieszkać przy plażach, które są dzikie, położone w otoczeniu parków naturalnych, i tak bardzo uwielbiane przez kitesurferów.

Rec.on Project Spain Andaluzja Hiszpania Wizyta Slowspotter ujęcie z drona drzewa migdałowe

Jakie mamy moce natury?

Wybrzeże – w Hiszpanii mamy wybrzeże położone nad Morzem Śródziemnym, jak i Oceanem Atlantyckim. My jesteśmy miłośnikami dzikich plaż skrywanych na wybrzeżu Costa de la Luz. Tu są idealne warunki dla surferów i osób uwielbiających spacery klifami z malowniczymi widokami na ocean. Plaże są szerokie, długie, ale też małe, kameralne, gdzie między klifami można schronić się od wiatru.
Góry: W Andaluzji znajdują się liczne pasma gorskie, w tym na przykład jedne z najwyższych gór w Hiszpanii – Sierra Nevada – gdzie zimą można przyjechać tu na narty. Mamy tu góry Sierra de las Nieves, to obszar o bogatej florze i faunie, góry Grazalema, pasma górskie niedaleko Malagi – Sierra de Tejeda, Almijara i Alhama, z malowniczym krajobrazem, w tym dolinami i strumieniami.
Pustynia Tabernas: To jedyna pustynia w Europie, znajdująca się w prowincji Almería. Pustynia Tabernas jest słynna z unikalnych krajobrazów pustynnych, skalistych formacji i górskich pasm. Tu kręcono znane filmy tzw. “western spaghetti”.
Park Narodowy Doñana: Ten obszar przybrzeżny i jedno z najważniejszych przyrodniczych miejsc w Europie. Park Narodowy Doñana jest ostoją dla wielu gatunków ptaków, w tym flamingów, i stanowi ważne siedlisko dla dzikich zwierząt, np. Rysi. Tu odkryliśmy na plaży najpiękniejsze muszle!
Kaniony:
Kanion Desfiladero de los Gaitanes: To wąwóz znajdujący się w górach Bética, znany z widowiskowych widoków i popularny wśród miłośników hikingu
Kanion Río Verde: Położony w Sierra de las Nieves, ten kanion oferuje piękne krajobrazy z wodospadami i basenami wodnymi.
Wodospady w parku narodowym Sierra de Cazorla: Park Narodowy Sierra de Cazorla, Segura i Las Villas jest największym obszarem przyrodniczym w Hiszpanii i posiada imponujące wodospady, jeziora i górskie szczyty.
Park Przyrody El Torcal – znany ze swoich niezwykłych formacji skalnych, które zostały ukształtowane przez erozję wapniaków przez miliony lat. Skomplikowane kształty skalne obejmują ostre grzbiety, doliny, szczeliny i olbrzymie bloki skalne.

La Isleta Del Moro Slowspotter Hiszpania Kamperem
Eko Farm Spain Slowspotter Hemlet Kaktus
Tabernas-Almeria
Panoramic in the curve of the path of the desert canyon of Tabernas, province of Almería, Andalusia. On a trek in the Rambla del Infierno

Słowo od Slowspotter: Andaluzja skradła nasze serca i tu zamieszkaliśmy na stałe. Jeśli chcecie zaplanować podróż to polecamy szczególnie kamperem. Jeśli nie wiecie jak się za to zabrać, polecamy Wam naszego e-booka, który również jest częścią Travel Pack, który możecie zakupić tylko do 11 kwietnia. Możecie również kupić go zupełnie oddzielnie w naszym sklepie.

Slowspotter E Book Zamow Hiszpania Kamperem
E-book "Hiszpania kamperem" by Slowspotter

Dzięki paczce Travel Pack macie dostęp do 71 e-booków w niewiarygodnie niskiej cenie bo 219 zł. W paczce znajdziecie kilkadziesiąt różnych destynacji, w tym te, wymienione powyżej. Oprócz tego znajdzie się kilka poradników dotyczących planowania podróży, 5 opowieści ze świata i kilka e-booków kulinarnych. Akcja kończy się 11 kwietnia i już nigdy nie wróci na takich warunkach! Dlatego łapcie linka, gdzie możecie dowiedzieć się więcej i zakupić paczkę.

Travel Pack Slowspotter
Travel Pack, do 7 marca 58 e-booków w cenie 219 zł.

Teraz pytanie do Was – które z miejsc jest na Waszej mapie marzeń?

Kochamy też Andaluzję, zobaczcie miejsca jakie polecamy w Hiszpanii

Śledźcie również naszą podróż na Instagramie, Facebooku i oczywiście tutaj, na slowspotter.pl 

Podaj dalej :)

Spodobał Ci się artykuł?
Slowspotter

Subiektywny przewodnik o podróżach w duchu slow travel. Rodzinnie wyruszamy w świat niespiesznych podróży, aby odnaleźć klimatyczne miejsca, w których czas wolniej płynie oraz historie, które inspirują do świadomego życia. W podróżach stawiamy na bliskość natury, świadomy wypoczynek, zdrową, lokalną kuchnię i wspieranie lokalnych społeczności.

Zobacz również...

5 1 vote
Article Rating
Zaloguj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Translate »
0
Would love your thoughts, please comment.x