Hiszpania-kamperem-Slowspotter-Rodalquilar

Hiszpania kamperem – 10 rzeczy, które warto wiedzieć

Jeśli w głowach kiełkuje Wam pomysł na podróżowanie kamperem, to na początek polecamy Hiszpanię. Jest to przepiękny kraj ale także bezpieczny i dobry na pierwszą wyprawę, zwłaszcza poza sezonem. My przejechaliśmy Andaluzję trzy razy i możemy zapewnić Was, że będzie to niesamowita przygoda.

Hiszpania kamperem – poznajcie 10 faktów, które warto wiedzieć zanim tam wyruszycie.

Slowspotter-Andaluzja-Hiszpania-kamperem
Cala del Aceite, kwiecień 2022
Slowspotter Cabo De Gata - Hiszpania kamperem

1. Hiszpania kamperem - popularny kraj

Hiszpania to jeden z najpopularniejszych krajów na podróże kamperem w Europie

Hiszpania to średnio 260 dni słonecznych w roku, w Andaluzji nawet 300. Tu ze względu na pogodę, niesamowicie różnorodną przyrodę i wielkie przestrzenie możemy spotkać ludzi podróżujących z całej Europy, a w szczególności z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Holandii, Włoch, Czech i w ostatnich latach nawet z odległej Polski. Ważny jest też fakt występowania dobrej infrastruktury dla kamperów – znajdziecie tu dobrze zorganizowane kempingi, usługi dla kamperów na stacjach benzynowych, miejsca prywatne otwarte na przyjmowanie kamperów, wiele firm wynajmujących kampery oraz dobrej jakości drogi z niesamowitymi widokami.

Slowspotter-vanlife-kamper-road-trip

Hiszpania to:

  • średnio 260 dni słonecznych w roku, w Andaluzji nawet 300 dni
  • 8000 km linii brzegowej z plażami, w tym ponad 3000 plaż
  • tu występuje najcieplejszy rejon o klimacie pustynnym w całej Europie – Cabo de Gata
  • europejska mekka kite-surferów – Tarifa, w której zawsze wieje
  • 15 Parków Narodowych i mnóstwo parków przyrody
  • góry, morze, ocean, jeziora, rzeki, kaniony, lasy, wąwozy, wodospady
  • niesamowita historia i różne wpływy kulturowe
tekst alternatywny

2. Hiszpania kamperem - na dziko

W Hiszpanii biwakowanie na dziko jest zabronione.

Dozwolone jest jednak stanie i spanie na dziko w kamperze bez rozkładania krzeseł, wyciągania markizy czy otwierania okien, czyli bez oznak biwakowania. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę, to czy w danym miejscu nie ma zakazu zatrzymywania się lub postoju. W Hiszpanii każdy region może mieć swoje lokalne zasady. Zwracajcie uwagę na oznaczenia, gdyż w wielu miejscach spotkaliśmy znaki, które wskazywały na zakaz parkowania, np. w określonych godzinach nocnych. Poza sezonem zdarza się, że na parkingach przy plaży, lokalna policja toleruje dużą ilość kamperów a nawet oznaki biwakowania. Jednak zachęcamy do sprawdzania na bieżąco sytuacji w aplikacji Park4Night, gdyż to się dynamicznie zmienia. Przypominamy, że w parkach przyrody zabroniony jest nocleg na dziko. Ze względu na chronioną przyrodę apelujemy o stosowanie się do znaków.

Cala del Aceite, Slowspotter

3. Hiszpania kamperem - ruch

W Hiszpanii w ostatnich latach zrobiło się dosyć tłoczno.

I to nawet poza sezonem. Pandemia i praca zdalna oraz kamperowy boom sprawił, że coraz więcej osób przyjeżdża tu poza sezonem na zimowanie, zwłaszcza do Andaluzji. To sprawia, że najlepsze miejsca campingowe nawet poza sezonem należy rezerwować z wyprzedzeniem a w popularnych miejscach na dziko zdarza się, że kamper stoi przy kamperze. Mimo wszystko uda się znaleźć kameralne miejsca, jeśli takich szukacie, polecamy Wam naszego e-booka.

Hiszpania-kamperem-Slowspotter
Tarfia

4.Hiszpania kamperem - bezpieczeństwo

Hiszpania to bezpieczny kraj na podróże kamperem.

Zgodnie z naszym doświadczeniem Hiszpania to bezpieczny kraj na podróże kamperem, co nie oznacza, że nie zdarzają się przypadki kradzieży. Nas akurat to ominęło, ale zachowywaliśmy wszystkie środki ostrożności. Jeśli chodzi o kradzieże, to zdarzają się one rzadko, a jeśli coś już się zdarza, to w miejscach podczas postoju na dziko, gdy kamper jest pozostawiony sam sobie, a właściciele wyruszają na okoliczne wycieczki. Znamy też przypadki kradzieży rzeczy z kampera zaparkowanego w miejscach przy autostradzie. Po prostu należy zachować czujność i wszystkie środki ostrożności, szczególnie w nocy.
W aplikacji Park4Night, gdzie szukaliśmy noclegów na dziko, czasami pojawiają się komentarze o drobnych kradzieżach. Polecamy Wam sprawdzać na bieżąco każde miejsce.

Hiszpania kamperem -Slowspotter

5. Hiszpania kamperem - poza sezonem

Według nas to najlepszy czas na podróże kamperem po Hiszpanii.

Naszą pierwszą wyprawę kamperem do Hiszpanii odbyliśmy w marcu a do tego w roku największych deszczy. Dzięki temu, że mieliśmy kampera mogliśmy pędzić za słońcem i podczas całej wyprawy może 1-2 dni były deszczowe. Mimo tego, była to nasza najlepsza, rodzinna wyprawa, która skłoniła nas do zakupu własnego domu na kółkach. Naszym zdaniem jest to najlepsza pora na podróże kamperem w Andaluzji. Puste plaże, nieustające słońce, niewielu turystów, ciepło, ale nie za gorąco, a do tego niższe ceny. A przy najpiękniejszych plażach parkingi stają się dostępne dla kamperów, co latem jest nierealne. My nie podróżowaliśmy w sezonie wysokim, dlatego nie możemy powiedzieć Wam dokładnie, jak wyglądają warunki, ale wiemy od innych, że jest niezwykle gorąco (nawet 40+ stopni w Andaluzji – sic!), bardzo tłoczno, manewrowanie kamperem staje się trudniejsze, a kempingi należy rezerwować ze znacznym wyprzedzeniem. Niewątpliwie plusem jest fakt, że można się kąpać w ciepłym morzu i siedzieć wieczorami na zewnątrz, a miasteczka tętnią życiem. My akurat lubimy jednak odkrywać lokalny klimat poza sezonem.

Jeśli szukacie sprawdzonych miejscówek kempingowych, nierzadko są to też kameralne i klimatyczne miejsca, tj. farmy, glampingi, czy prywatne tereny, to polecamy Wam zakup aplikacji Camperguru, której jesteśmy ambasadorem.
Z kodem: Slowspotter otrzymacie zniżkę.

Slowspotter Cabo De Gata Hiszpania Kamperem Isleta
Slowspotter Hiszpania Kamperem Cala De Aceite

Zanim przejdziemy do infrastruktury, chciałabym Wam polecić niesamowitą akcję Travel Pack. To paczka 71 e-booków, którą możesz zakupić za jedyne 219 zł tylko do 11 kwietnia 2024.  Wśród destynacji znajduje się nasz przewodnik  “Andaluzja kamperem”, ale też inne miejsca na przyszłe podróże takie jak: Teneryfa, Czarnogóra, Włochy, Malta, Meksyk, Kolumbia i wiele wiele innych. Koniecznie sprawdźcie więcej informacji tutaj Travel Pack i zachęcam do zakupu.

Travel Pack - Slowspotter
Travel Pack - 58 e-booków w cenie 219 zł.

6. Hiszpania kamperem - infrastruktura

W Hiszpanii występuje dobra infrastruktura i baza noclegowa dla kamperów.

Znajdziecie tu dobrze zorganizowane kempingi, kamper parki, usługi dla kamperów na stacjach benzynowych, pralnie i suszarnie, miejsca prywatne otwarte na przyjmowanie kamperów, wiele firm wynajmujących kampery oraz dobrej jakości drogi z niesamowitymi widokami. My wybieraliśmy często boczne drogi, zamiast autostrady i również miały świetną nawierzchnię. Co ciekawe w Hiszpanii coraz więcej klimatycznych miejsc noclegowych otwiera się na kampery. Pandemia i praca zdalna zmotywowały Gospodarzy miejscówek do tworzenia specjalnych stref dla kamperów. W tym celu znaczna część ich terenu przeznaczona jest na kampery, dysponują całą niezbędną infrastrukturą, a co ciekawsze, w wybranych miejscach możecie również dokupić dostęp do kuchni, basenu, czy innych udogodnień lub macie to w cenie.My uwielbiamy tego typu miejsca, gdyż na eko farmach nasze dzieciaki mają mnóstwo terenu do eksplorowania, często są tam zwierzęta, inne rodziny z dziećmi, a my możemy również się zrelaksować, czy to na warsztatach jogi, czy odpoczywając od gotowania i próbując zdrowej kuchni.

Hiszpania kamperem - Slowspotter - Sierra - de -Enguera

7. Hiszpania kamperem - kempingi

W Hiszpanii nawet poza sezonem ciężko jest spontanicznie zarezerwować miejsce w najlepszych kempingach.

Mimo bogatej oferty kempingów w Andaluzji, za sprawą zimujących tu emerytów z Niemiec, Belgii czy Holandii, często pojawia się kłopot ze spontaniczną rezerwacją miejsca. Dlatego polecamy Wam w miarę możliwości najlepsze miejsca rezerwować z wyprzedzeniem. To co jest atrakcyjne, to ceny poza sezonem bywają nawet 3 razy niższe, takim miejscem jest na przykład camping w Parku Narodowym: Camping Donana, Mazagon.

Hiszpania Kamperem Agua Amarga Camping

8. Hiszpania kamperem - zakupy i restauracje

W Hiszpanii od 14-17 obowiązuje siesta.

Oprócz przepięknych krajobrazów Hiszpania ma bogate tradycje związane ze spożywaniem posiłków. Ciepły klimat na półwyspie sprzyja biesiadowaniu, ucztowaniu do późnych godzin nocnych w gronie rodziny i znajomych. Wspólne posiłki to podstawa. Ale nie zapominajmy, że w godzinach 14-17 prawie wszystko jest zamknięte, oprócz sieciowych supermarketów. Obfitą kolację Hiszpanie jedzą wieczorem, dlatego większość restauracji otwiera się po sjeście dopiero od 19. Supermarkety są otwarte cały dzień, ale pamiętajcie, że nie dostaniecie w nich często polskich produktów ale w końcu podróże to doskonały czas na odkrywanie lokalnych smaków. Ceny mają porównywalne do polskich, ale w większości są raczej ciut droższe. Produkty typowe dla Hiszpanii, które polecamy w supermarketach to: gazpacho, tortilla, ser manchego, ser burgos itp. Można tu również kupić świeżo wyciskany sok z pomarańczy.

Ważna informacja: Hiszpanie, w większości, nie znają angielskiego, więc rekomendujemy poznać podstawowe zwroty i nazwy produktów.

Hiszpania Kamperem Siesta Slowspotter

9. Hiszpania kamperem - lifestyle

Tu klimat tworzą ludzie podróżujący w domach na kółkach.

Na drogach każdy pamięta, aby do siebie pomachać, a na kempingach czy innych postojach często można znaleźć kompanów podróży. My spotkaliśmy ludzi o otwartych sercach i głowach, nierzadko spędzaliśmy czas, rozmawiając, wymieniając się inspiracjami z życia i podróży, a nasze dzieci grały razem w piłkę. To co jest fajne, to chęć pomocy i wzajemny szacunek. Jeśli jesteś początkującym kamperowiczem i masz pytania, to nikt nie pomoże Ci lepiej niż inni miłośnicy podróży w domu na kółkach.

Hiszpania kamperem-lifestyle - Slowspotter - slow miejscówka

10. Hiszpania kamperem - Andaluzja

To świetny region na rozpoczęcie podróży kamperem.

W Andaluzji nadal możecie znaleźć dziewicze plaże, bez hotelowej zabudowy. To, co jest w niej niesamowite, to różnorodność krajobrazów.
Prowincja Almeria to Park Naturalny Cabo de Gata, mekka vanlifersów, dzikie plaże, bez betonozy, otoczone wzgórzami i klifami. Prowincja Malaga to przede wszystkim bogata historia białych miasteczek; najpiękniejsza natura skrywa się z dala od wybrzeża. Tu odkryliśmy ciekawe formacje skalne, wąwozy, rzeki, wodospady, jaskinie i góry. Wisienka na torcie jest Costa de la Luz, prowincja Kadyks; to tu przyjeżdżamy pomieszkać przy plażach, które są dzikie, położone w otoczeniu parków naturalnych, i tak bardzo uwielbiane przez kitesurferów. Na koniec oczywiście Sewilla, stolica Andaluzji, miasto flamenco, tapas i wspaniałych zabytków. A w pobliżu Huelva i niesamowity Park Narodowy Doñana z dzikimi zwierzętami i niesamowitą przyrodą.

Slowspotter-Cabo-de-Gata-Hiszpania-kamperem
Playa Bolonia Slowspotter Tarifa Andaluzja

Marzysz o podróży kamperem? Wiemy, że na początku wydaje się to skomplikowane, rodzi się wiele pytań, zarówno jeśli chodzi o wynajem kampera, jego wyposażenie, zasady panujące w danych kraju, jak i o wybór klimatycznych miejsc do spania, tych „na dziko” i odpłatnych. Lista pytań zdaje się nie mieć końca. Dlatego stworzyliśmy kompleksowego e-booka, w którym dzielimy się naszym doświadczeniem, poradami praktycznymi oraz miejscami, które odkryliśmy w trakcie naszych podróży po słonecznej Andaluzji. Aby wakacje stały się niezapomnianą i beztroską przygodą, najlepiej jest się do nich dobrze przygotować.

Zapraszamy do naszego sklepu lub zapisz się do newslettera i odbierz pierwszy rozdział w prezencie.

Jeśli udało się nam Was przekonać, bądź zainspirować do podróży kamperem do Hiszpanii, zobaczcie miejsca jakie polecamy w Hiszpanii

Śledźcie również naszą podróż na Instagramie, Facebooku i oczywiście tutaj, na slowspotter.pl 

Podaj dalej :)

Spodobał Ci się artykuł?
Slowspotter

Subiektywny przewodnik o podróżach w duchu slow travel. Rodzinnie wyruszamy w świat niespiesznych podróży, aby odnaleźć klimatyczne miejsca, w których czas wolniej płynie oraz historie, które inspirują do świadomego życia. W podróżach stawiamy na bliskość natury, świadomy wypoczynek, zdrową, lokalną kuchnię i wspieranie lokalnych społeczności.

Zobacz również...

5 1 vote
Article Rating
Zaloguj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Translate »
0
Would love your thoughts, please comment.x