Wydma Łącka - Slowspotter

Slow Lubiatowo, czyli pobyt nad morzem bez parawanozy i dzikich tłumów

Wielu ludziom Bałtyk kojarzy się z przebodźcowaniem, z mnóstwem kiczowatych atrakcji, ze straganami pełnymi niezdrowej żywności i ściskiem ocierających się o siebie plażowiczów.

A to tylko dlatego, że nie dotarli jeszcze do Lubiatowa. Tu możecie poczuć się jak kosmici lądujący na zupełnie innej nadmorskiej planecie. Cisza, spokój, szerokie plaże, piękny las i piasek niczym na Malediwach. Bez koloryzacji! Serio! W szczególności przed sezonem możecie doświadczyć slow life’u wszystkimi zmysłami. 

Slowspotter-Bałtyk

Lubiatowo to nadmorska wieś, na Kaszubach, położona 2,5 km od linii brzegowej Bałtyku. 

Aby dotrzeć do plaży z miasteczka, idziecie ulicą Plażową lub Spacerową w kierunku lasu i spacerujecie około 1 km drogi przez las. Tu znajdują się liczne szlaki piesze i rowerowe, w tym ścieżka przyrodniczo-leśna “Szklana Huta”.

Sami się przekonacie, że plaża w Lubiatowie ma niepowtarzalny urok i klimat.  Jest bardzo szeroka, w najszerszym miejscu mierzy ponad 30 metrów. Piasek na plaży jest czysty, a w słońcu mieni się niesamowitym kolorem bieli. Od lasu plaża oddzielona jest pasem granicznym z roślinnością nadmorskich krzewów i traw. 

Dodatkowo idąc przez las zauważycie różnorodne uformowanie terenu (m.in. Wydmy Lubiatowskie) oraz ciekawą roślinność. Plaża w Lubiatowie polecamy z pewnością dla miłośników przyrody i aktywnych rodzinek. 

Slowspotter Lubiatowo plaża
Slowspotter-Lubiatowo

Lubiatowo - którędy na plażę?

Wejście 44

Jeśli podróżujecie kamperem, vanem lub po prostu chcecie dojechać z dziećmi śpiącymi w aucie (jak my często gdy bardziej wieje albo leje) polecamy Wam Wejście 44 Lubiatowo. Droga prowadzi przez las i zrobiona jest z kostki brukowej, więc możecie dojechać nawet hulajnogą elektryczną, pod samą plażę. 

Wejście 44-droga-przez-las-Lubiatowo
Droga do Wejścia 44, plaża Lubiatowo

To wejście ma najwięcej “atrakcji” – kilka barów ( w tym na plaży), piknikowe ławki, kemping i duży parking z widokiem na morze.  Z pewnością wrócimy tu swoim kamperem, choć znajomi donoszą, że w sezonie ciężko jest znaleźć miejsce parkingowe. Miejmy to na uwadze. 

Tu też możecie powiesić sobie hamak pośród drzew i wpatrywać się w puste morze. 

Na miejscu polecamy Wam lokalną knajpkę.  Tam zjecie sezonową rybę, pierogi domowej roboty, ogórek małosolny, kapustę kiszoną i rosół. Nie jest to może wysublimowany slow food ale tradycyjne jadło – najważniejsze, że jest świeże i smaczne. 

Czy wiesz, że w Slowspotter tworzymy plakaty inspirowane naszymi podróżami?

Autorem jest Andy Łodziński czyli tata w naszej ekipie Slowspotter. Plakaty zamówisz tutaj

Pamiątki z Polski
Plakat: "Morze", autor: Andy
Parking Wejście 44 Lubiatowo Slowspotter
Parking, wejście 44, plaża Lubiatowo
Slowspotter Domki Nad Morzem Boho Domek Okolica
Tu można zjeść, wejście 44
Plaza Lubiatowo Wejscie 44 Slowspotter3

Wejście 38, 39

Jeśli macie ochotę na spacer polecamy Wam ścieżkę spacerową do wejścia 38 lub 39. Jest to piękne miejsce o niespotykanie drobnym piasku. Plaża jest szeroka na 30 m, piasek jak na rajskiej wyspie, a wiele osób twierdzi, że to najpiękniejsza plaża w Polsce. Przed sezonem w maju spotkała nas średnia pogoda, wiało i padało ale mimo wszystko spacer z przyczepką po środku pustej plaży, magia! Czuliśmy prawdziwy żywioł, a połączenie lasu z urwiskiem i morzem sprawia, że plaża wydaje się dzika i piękna.  W sezonie to idealne miejsce na plażowanie, kąpiele, woda jest czysta i ciepła. Już nie możemy się doczekać jak odwiedzimy to miejsce latem. 

Slowspotter Lubiatowo Wejście 38 plaża
Wejście 38, plaża Lubiatowo
Slowspotter-Lubiatowo-plaża
Wejście 38, plaża Lubiatowo
Slowspotter-plaża-Lubiatowo
Slowspotter-plaża-Lubiatowo
Lubiatowo-Plaża-Slowspotter

Wydmy - naturalny plac zabaw dla dzieciaków

Wydma Łącka - Slowspotter

Wydmy to z pewnością ciekawe zjawisko przyrodnicze ale też super frajda dla dzieciaków.

Turlanie, skakanie przez rzeczkę, kopanie dołków, robienie aniołków, bieganie na bosaka, podziwianie widoków – tyle atrakcji w jednym miejscu. Wydmy to z pewnością naturalny plac zabaw, gdzie macie turbodoładowanie jodem w połączeniu z zajęciami sensorycznymi.

Slowspotter-Wydma-Lubiatowska
tekst alternatywny

Gdzie udać się na wydmy?

Wydma Lubiatowska – w sezonie z pewnością jest mniej tłoczna ale też dużo mniejsza niż wydma w Słowińskim Parku Narodowym. Wydma jest częścią bardzo atrakcyjnej ścieżki przyrodniczej z rzeczką, mostkami, rozlewiskiem, platformami widokowymi i oczywiście morzem. Wydma Lubiatowska należy do grupy wydm ruchomych, a więc ciągle zmienia i sięga nawet 35 m.

  • Ścieżka Wydma Lubiatowska to pętla około 4 km

  • Na trasie znajduje się kilka wiat z siedziskami

  • Dwie platformy widokowe

  • W rejonie wydmy znajdują się trzy wyjścia na plażę (36, 36A i 37)

Wydma Łącka - Slowspotter

Wydma Łącka w Słowińskim Parku Narodowym – park ten znany jest przede wszystkim z majestatycznych, ruchomych wydm, które można porównać do bezkresnej pustyni. Andy bardzo się zdziwił, że w Polsce mamy swoje Death Valley, tylko bardziej ożywione, bo mamy tu lasy, jeziora i morze. Spacer po wydmie nie jest wymagający, ale pamiętajcie, że w sezonie piasek bardzo się nagrzewa i należy ubrać stosowne obuwie (nie klapki) inaczej można się nawet poparzyć. Tak naprawdę, aby była to wycieczka w duchu slow travel, polecamy Wam tą atrakcję albo wcześnie rano w sezonie albo zostawić sobie na wiosnę i jesień, gdyż inaczej są tu szalone tłumy. Koniecznie musicie się wdrapać  na najwyższy punkt, z którego rozpościera się wspaniały widok na okolicę: zarówno na samą wydmę, jak i na jezioro Łebsko na południu oraz Bałtyk na północy.

Jak się tu dostać?

Parkujecie samochód na parkingu w Rąbce, kupujecie bilet do Parku Narodowego i wybieracie jedną z dróg. Można się tu dostać leśną drogą spacerową (w sezonie ruchliwa) lub drogą wzdłuż wybrzeża. Ta pierwsza ma ten plus, że jest zacieniona co w sezonie zapewne umili Wam drogę, natomiast druga jest wzdłuż morza. Zawsze możecie zrobić pętelkę i pójść wzdłuż morza i wrócić lasem.  Dojdziecie tu na wiele sposobów: spacerem, rowerem, melexem a nawet statkiem przez jezioro Łebsko. 

Slowspotter-wydmy-Słowiński-Park-Narodowy
Slowspotter-Wydma-Łącka-Słowiński Park Narodowy

Jeśli zdecydujecie się na spacer przy szybkim tempie na całą wyprawę pieszą (trasa w tą i z powrotem oraz czas na miejscu) powinniście zarezerwować około 3 godzin. Razem do przejścia jest  około 12 kilometrów. Na pewno jest to wycieczka na cały dzień, więc zaopatrzcie się w przekąski, dobre obuwie i krem z filtrem.  Jakby Wasze dzieci nie miały ochotę na spacer i byłby jakiś kryzys, zawsze możecie wrócić melexem – nie martwcie się – jest elektryczny i cichutki. Dla dzieciaków to niezła frajda. 

  • Ścieżka Wydma Łącka to pętla około 12 km
  • Tu znajduje się las, wybrzeże i jezioro Łąckie
  • Miejsce najlepiej odwiedzić poza sezonem lub wcześnie rano w sezonie
  • Tu można dojść spacerem, dopłynąć łodzią, dojechać rowerem, w razie potrzeby można wrócić melexem
  • Samochód zostaw na parkingu w Rąbce
Slowspotter-Wydma-Łącka

Inne atrakcje polecane przez rodziny z dziećmi:

Lubiatowo-Slowspotter

Spacer do Latarni Morskiej – Stilo 

Dzień nad jeziorem Kopalińskim 

Pałac Ciekocino – stadnina koni 

Opuszczony las w Czołpinie

Stadnina koni i alpakarnia “Jędruś” w Słajszewie 

Polecamy Wam super rodzinkę Our Little Adventures, która opisuje jak aktywnie spędzić czas z dziećmi w okolicach Lubiatowa. Materiał znajduje się tutaj

Gdzie zjeść w okolicy?

Ewa Zaprasza w Sasinie restauracja – absolutny numer jeden w tych rejonach. Z Lubiatowa dojedziecie w 18 minut samochodem. Obiad w tym miejscu to prawdziwy raj dla podniebienia. W menu znajdziecie niebanalne potrawy, mięsne ale też wegetariańskie i wegańskie opcje. Do tego ten pyszny śledzik czekadełko i ten chleb…Polecamy szczególnie wegetariańską musakę i szarlotkę z lodami! Palce lizać.

Złota rybka Lubiatowo – bardzo blisko naszych domków “W Brzozowym Gaju” znajduje się smażalnia ryb. Wygląda skromnie, może trochę januszowo, ale ryby są dobre i świeże, do tego mają nawet wegańskie pierogi:) Tu również wewnątrz restauracji ale pod chmurką znajduje się plac zabaw, więc idealnie na rodzinny obiad z maluchami. 

Agroturystyka Mirabelka – osobiście tam nie byliśmy ale znajomi polecają również domowe dania w Mirabelce. Serwują kuchnię śródziemnomorską i alpejską. 

Klimatyczne noclegi w  Lubiatowie – gdzie się zatrzymać nad morzem?

W Brzozowym-Gaju-Slowspotter

“W Brzozowym Gaju” –  duńskie hygge nad Bałtykiem 

To miejsce z pewnością dla miłośników estetycznych i naturalnych wnętrz, które pozwalają się totalnie wyłączyć. Mamy tu trzy urocze domki, każdy w innym stylu – boho, rustykalny i scandi. Tu zamiast telewizora, przez duże przeszklone okna, oglądacie Wasze szczęśliwe dzieciaki i otaczającą przyrodę. Te okna tworzą wyjątkowa atmosferę – w domkach jest dużo światła a otaczająca zieleń wpada do wnętrza. Dzięki temu nawet jak padał deszcz było bardzo klimatycznie i czuliśmy się połączeni z naturą. Domki położone są na skraju brzozowego lasu a obok nich znajduje się przestrzeń na ognisko. 

Domki “W Brzozowym Gaju” należą do Klubu Przyjaciół Slowspotter – otrzymacie tu 10% zniżki na hasło Slowspotter

Czytaj więcej o miejscu tutaj 

Slowspotter-Szumilas-domki

“Domki Szumilas”  – klimatyczne domki niedaleko lasu prowadzącego na plażę 

Domki urządzone są w nowoczesnym stylu, dopracowane w każdym detalu, wszystko do siebie pasuje i pięknie się komponuje. Na pewno jest to miejsce dla osób, które lubią wypoczywać w ładnych przestrzeniach. Nas oprócz pięknych wnętrz, urzekły też takie małe-wielkie rzeczy, jak klimatyczne lampeczki, biblioteczka świetnych, podróżniczych książek, pakiet powitalnych informacji dla gości, a nawet możliwość zamontowania bramek wokół kominka czy na schodach. 

Czytaj więcej o miejscu tutaj

Bałtyk naprawdę da się lubić, wystarczy zejść trochę z utartego szlaku i zapuścić w mniej turystyczne rejony. Jeśli znacie inne miejsca, punkty i ścieżki spacerowo-rowerowe w okolicy Lubiatowa, koniecznie dajcie znać w komentarzu. Tymczasem życzymy udanych wakacji z dala od tłumów a za to w sercu dzikiej przyrody!

Sprawdź wszystkie nasze wzory plakatów tutaj.

Bałtyk Andy Kiosk Slowspotter
Plakat "Bałtyk". Autor: Andy Łodziński
Podaj dalej :)

Spodobał Ci się artykuł?
Slowspotter

Subiektywny przewodnik o podróżach w duchu slow travel. Rodzinnie wyruszamy w świat niespiesznych podróży, aby odnaleźć klimatyczne miejsca, w których czas wolniej płynie oraz historie, które inspirują do świadomego życia. W podróżach stawiamy na bliskość natury, świadomy wypoczynek, zdrową, lokalną kuchnię i wspieranie lokalnych społeczności.

Zobacz również...

5 1 vote
Article Rating
Zaloguj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Translate »
0
Would love your thoughts, please comment.x